Aktuálně
 




Přednáška „Jarní houby v jarní přírodě“

Na páteční podvečer uspořádala CEV Dřípatka pro veřejnost neobvyklou přednášku „Jarní houby v jarní přírodě“. Jak už název napovídá, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o možnostech jarního houbaření.
Přednášku vedl náš dvorní mykolog Vladímír Špatný, který vyprávění poutavě doplňoval fotografiemi v projekci na plátně. Rádi bychom mu touto cestou poděkovali za jeho ochotu a mimořádné houbařské znalosti.
Dozvěděli jsme se mnoho o kačence české, ucháčích i smržích. Nejpikantnější bylo, že pan Špatný donesl ony popisované kačenky přímo na přednášku a mohli jsme si „načuchat“ to houbové! A těšit se, až porostou…
Silvie Janošťáková, SZČ – CEV Dřípatka


Vítání ptačího zpěvu – ornitologická vycházka 2018
21. 4. 2018

Sobotní brzké ráno 21. dubna bylo pro mnohé nadšence spojeno s tradiční tematickou procházkou.
Ve spolupráci s pracovníky Národního parku Šumava a A Rocha jsme realizovali ornitologickou vycházku okolo husinecké přehrady. Našim milým průvodcem byl Pavel Světlík a bratři Vondrkové. Během krásně sluncem zalitém dopoledni jsme došli až ke srubu U kulíška. Cestou jsme poslouchali, pozorovali dalekohledy a především počítali druhy ptactva, které se kolem nás mihly nebo byly slyšet.
Cestu Pavel Světlík obohatil vyprávěním o ptačím zpěvu, o zážitky ze svého dětství, kdy se učit poznávat a poslouchat ptáčky a na závěr objasnil důležitost sov v naší přírodě. Informoval všechny, že ptákem roku 2018 je vybrán sýček obecný, který je na pokraji vyhynutí. Drobný sýček byl dříve považován za předzvěst smrti. Česká společnost ornitologická současně upozorňuje na intenzivní obdělávání krajiny, se kterou je spjat život mnohého ptactva. Osudnými se mu mohou stát i člověkem vytvořené pasti, jako jsou sudy s vodou, odstavené roury, komíny a šachty. Ornitologové vyzývají milovníky ptactva a přírody, aby ve svém okolí zabezpečili tyto technické pasti, které mohou znamenat zbytečnou smrt pro mnoho živočichů včetně sýčka.
„Vítání“ organizujeme pravidelně mnoho let a vždy je velmi zajímavé. Jsme velice rádi, že se letos dostavilo opravdu velké množství zvídavých dětí, kterým jsme pomáhali s orientací v atlasech a práci s dalekohledem. Pozorně naslouchali poutavému vyprávění ornitologů a měly i trefné dotazy.
U srubu jsme si poseděli a také opekli svačinu na ohni. Bylo to pohodové přátelské dopoledne s velmi milými lidmi. Děkujeme všem!
Silvie Janošťáková, SZČ – CEV Dřípatka


Jarní brigáda na ŠPR
14. 4. 2018

V sobotu 14. 4. 2018 za krásného slunečného počasí proběhla jarní brigáda v areálu Školní přírodní rezervace Pod Vyhlídkou II. Celý prostor výukového okruhu jsme zkontrolovali, upravili a připravili pro nadcházející sezónu. Po zimě je to vždy třeba.
Velice rádi bychom poděkovali všem dobrovolníkům z řad dětí, rodičů, veřejnosti a pedagogů naší školy. Společně jsme odpracovali 72 hodin práce. Mužské ruce a fortelnost se opravdu hodily, především při opravě vyvalených kamenů u pramene. Dámy velmi pomohly s odklízením starého dřeva, loňských zaschlých kapradin a trávy. Celý areál už jen očekává první třídu, která dorazí na netradiční a ojedinělou výuku.
V letošním roce se zde bude opět probíhat výuka pro děti a studenty všech typů škol. Velice se těšíme na hezké chvíle strávené v přírodě s milými lidmi.
Ještě jednou děkujeme!
Silvie Janošťáková, SZČ – CEV Dřípatka

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Letošní realizované projekty

Díky finanční podpoře Jihočeského kraje jsme v letošním roce 2017 realizovali dva projekty.
V rámci environmentálních aktivit v projektu „Není kámen jako kámen“ jsme se zaměřili na celý geosbírkový materiál. Dřípatkovou geosbírku jsme opatřili novým kabátem. Expozice v klubovně a venkovní výstavka jsou opatřeny novými, moderními popiskami. Pro geosbírku v budově jsme opravili její velké úložné prostory, tj. skříně v klubovně. Skříňová sestava byla lety velice namáhána velkou zátěží nejrůznějších kamenů a oprava byla už velmi nutná.
Připravili jsme také několik didaktických materiálů, které využijeme při výuce a při kroužkové činnosti. Projektové výstupy se snažíme vždy efektivně využívat v různých činnostech výuky i zábavy.
Druhý projekt „Máme rádi polytechnické vzdělávání“ směřoval k již zmíněnému polytechnickému vzdělávání. Připravili jsme divadelní scénu, celé divadlo s krásným oslíkem Hubertem. Děti si budou moci celou scénu sestavit a divadlo zahrát sami.
Díky této pomůcce zpestříme činnost kroužků těch nejmenších. Věříme, že se bude Oslík Hubert a jeho další kamarádi dětem líbit a mnozí jej u nás na Dřípatce navštíví.

Děkujeme za podporu
Silvie Janošťáková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Zakrmování na ŠPR
27. 12. 2017
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 


Projektová výuka na ŠPR
25. 10. 2017

Středa 25. 10. 2017 se nesla ve znamení projektového vyučování. „Osmáci“ vyrazili společně s „Dřípatkáři“ na Školní přírodní rezervaci. Zde se nad míru svědomitě zhostili zadaných pracovních úkolů.
Pánské i dámské osazenstvo pomohlo s donesením vyčištěné geosbírky na původní místo naučné trasy. Poté pánové bravurně připravili místo a vykopali díru pro zbrusu novou latrínu. Na toto místo ji také společně přenesli a ukotvili. Nesmím opomenout, že jim děvčata ochotně pomohla. Dámská část se zaměřila na celkovou úpravu geosbírky a dosypání štěrku kolem všech kůlů u jednotlivých zastavení naučného okruhu na louce. A kluci zase pomohli děvčatům se štěrkem.
Paní učitelky připravily pro všechny pracanty oheň, na kterém jsme si všichni mohli připravit obědovou svačinu.
Druhá část dne byla zpestřena terénní výukou, informacemi a zajímavostmi o rašelině, rašeliništích a vodě v krajině. Mnozí pozorně naslouchali, podle čeho do budoucna kupovat pozemek, co bude na pozemku nejcennější, k čemu jsou rašeliniště, co je rašelina…
Byl to velmi smysluplně realizovaný projektový den plný pohody a prima počasí. Povedlo se i několik parádních fotomomentek, které zdobí náš dřípatkový web.
Díky osmáci, byli jste šikulky!

Silvie Janošťáková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Výstava hub
21. - 24. 9. 2017

Konec září už tradičně zpestřuje houbová výstava. A v letošním roce tomu nebylo jinak.
Díky popularitě celé akce se sešlo velké množství ukázkových exemplářů. Za účasti našich milých mykologů, pana Špatného a pana Světlíka, kteří odborně určovali, dávali rady a informace, se velmi rychle podařilo rozdělit a popsat vše, co bylo poté k vidění. Nechyběl obrovský hřib ani krásné muchomůrky. Zpestřením nepochybně byly některé méně časté druhy jako je pestřec obecný, pýchavka hnědá, bedla kaštanová, muchomůrka královská či rosolozub huspenitý. Zajímavá se jevila také kolekce hřibů - hřib dutonohý, horský, sametový, žlučník, dubový, peprný, plstnatý, kovář, žlutomasý a smrkový. Hub bylo opravdu hodně.
Touto cestou upřímně děkujeme všem příznivcům a zapáleným houbařům, kteří se o své úlovky podělili a zařadili je mezi vystavované. Zapomenout nesmím na pracovníky Infocentra, kteří nám každoročně velmi vycházejí vstříc, a pro výstavu máme vhodné prostory.
Děkujeme a budeme se těšit na další ročník

Silvie Janošťáková, září 2017

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Dřípatkové letní táborování
21. - 25. 8. 2017

Ve dnech 21. - 25. 8. 2017 proběhl tradiční dřípatkový příměstský tábor.
V pondělí jsme společně vyrazili vláčkem na Rohanov, a poté pěšky dolů do Leptače. V lesíku na nás čekal pan Hušek, který nám velice poutavě vyprávěl o malých vojenských pevnostech na Prachaticku. Ukázal nám jeden renovovaný a vybavený bunkr. Výlet jsme měli zpestřený hrami v lese i na louce a pozorováním cvrčků na posečeném záhumenku nad Leptačem. U Šnelcerů jsme si prohlédli jejich hospodářství plné drůbeže a dobytka, pochovali koťata a už byl čas na zpáteční cestu domů autobusem.
Úterý proběhlo celkem pracovně. Vyrazili jsme pěšky do Ostrova. U Lišků jsme se seznámili s jejich chovem ovcí. Pan Liška nám velice ochotně ukázal, jak se ovečka stříhá. Vysvětlil, proč je to pro ovečky důležité a co se s ostříhanou vlnou dělá dál. Dostali jsme pytel surové vlny na naše vlastní tvoření. Pěškobusem jsme se vrátili na Dřípatku a zde na nás čekala samá velmi mokrá práce. Museli jsme si vlnu vyprat. Už víme, že vlna se pere ve studené vodě, aby se nesfilcovala dřív, než je žádané. Praní probíhalo řetězově v několika nádobách tak, aby vlna byla čistá a opraná od lanolínu. Na závěr jsme si vlnu obarvili a dali usušit. Po rozčesání krumplemi vypadala jako cukrová vata.
Ve středu jsme cestovali do Husince autobusem, zde jsme pobyli na Ostrově, kde jsme se naučili hledat v mapě, někteří bystře pochopili, co jsou vrstevnice a k čemu slouží. Po obědě jsme navštívili vláčkové modely na zahradě pana Friedbergera a večer na nás čekala hvězdárna, kde jsme pozorovali Saturn se svým prstencem. Čekání na tmu zpestřilo několik kolektivních her a výborná špagetová večeře.
Čtvrtek nedočkavě započal příjezdem autobusu ke Dřípatce, abychom odjeli na nejvzdálenější autobusový výlet, a to do Německa. Navštívili jsme westernové městečko. Robert a Anna byli naši průvodci. Robert nás přivítal a poslal nás rovnou na oběd do místní restaurace. Anička nás poté provedla celou vesnicí a ukázala nám domek krejčího i vojenskou ubikaci. Na hlavní ulici jsme shlédli celou působivou westernovou show. Díky vedru jsme nadšeně skončili celou návštěvu rejžováním drahých kamínků z vody v místním rybníčku.
Pátek je tradičně věnován výletu na školní rezervaci. Cestou jsme ochutnali krásně zralé ostružiny. Na rezervaci jsme si připravili oběd na ohni. Poseděli a povykládali si o celém týdnu. Co jsme vše zažili, kde jsme byli, co se komu líbilo. Čas velmi rychle plynul a zpáteční cesta proběhla svižně pěšky lesem dolů do Prachatic. Cestou jsme potkali pobořenou ohradu s ovečkami, kterým jsme se snažili pomoci tak, aby mohly být všechny spolu v klidu v ohradě.
U Dřípatky nás už čekalo jen rozloučení a popřání mnoho pohody do dalšího školního roku.
Dětem bychom my dospěláci velice rádi poděkovali za prima týden bez zádrhelů a tahanic. Bylo to s vámi pohodové a veselé.

Silva, Hanka, Saška a velkej David

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 


Nabídka
ekologických výukových programů 2017/18

Nabídka zájmových kroužků 2017/18


Rozpis kroužků v SZČ CEV Dřípatka 2017/18

Úterý
Úterý
Středa
Středa
Středa Čtvrtek
Čtvrtek

13:30 - 14:30
14:30 - 15:30
13:00 - 14:00
13:30 - 14:30
14:30 - 15:30
13:30 - 14:30
14:30 - 15:30
- Dřípatkování II. (2. třídy)
- Dřípatkování III. (3. až 7. třídy)

- Dřípatkování I. (1. třídy)
- Zdravotnický
(1. - 5. třídy)
- Latina (5. - 9. třídy)
 
- Malý chemik (3. a 4. třídy)
 
- Velký chemik
(5. - 7. třídy)
 
Na kroužek chodíme maximálně 5 minut před začátkem kroužku
a prosíme rodiče, aby si odvedli děti nejpozději do 10 minut po skončení kroužku.

Školní rok 2016/17
Recepty na léčivé lektvary

Pampeliškový med (cca 3 litry)
200 květů pampelišek, bez zelených stonků, jemně propláchneme ve studené vodě. Dáme do velkého hrnce a zalijeme 1 a půl litrem vroucí vody, zakryjeme pokličkou a necháme stát 24 hodin v klidu. Druhý den přelijeme přes sítko s plátnem a přefiltrujeme. Tekutinu bez květů, lístků a ostatních nečistot dáme do velikého hrnce, přidáme šťávu ze dvou citronů (podle chuti?) a dáme na sporák vařit. Až bude tekutina teplá po menších dávkách přidáme 1 a půl kilogramu cukru. Až se cukr rozpustí vaříme na menší teplotě často mícháme, pomalu se voda odpařuje a med houstne. Nesmí med bublat jinak cukr karamelizuje, tmavne a hořkne. Až bude mít vhodnou hustotu nalijeme do sklenic a zavíčkujeme.

Bezová šťáva z květů
25 květenství černého bezu propláchneme pod tekoucí studenou vodou. Dáme do velkého hrnce a zalijeme 2 litry studené vody. Necháme v klidu 24 hodin. Potom tekutinu přecedíme přes sítko s plátnem, aby byla pěkně čistá. Dáme do velkého hrnce a postupně přidáme po částech 2 kilogramy cukru. Přidáme kyselinu citronovou (postupně podle chuti ? cca 2 lžičky), zamíchat a nechat pomalu odpařovat na malé teplotě sporáku. Až trochu zhoustne přelijeme do zavařovacích nebo jiných lahví. Uchováváme v chladu, nebo v zavařovačkách zavaříme, nebo v PET lahvích dáme do mrazáku (PET lahve nesmí být plné, jinak prasknou).

Léčivým lektvarům zdar.
Hana Paclíková


Zdravotnická soutěž

Oblastní soutěž hlídek mladých zdravotníků, zkráceně OS HMZ, je velice zajímavá soutěž pro šikovné děti, které se zajímají o principy první pomoci, jsou kurážné a ochotné pracovat dle přesných postupů.
Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří se zúčastnili této akce 11. 5. 2017. Někteří zaujali roli figurantů, jiní se s vervou pustili do soutěžení, coby členové soutěžního družstva 1. a 2. stupně. Všichni svůj zadaný úkol zvládli perfektně a zaslouží si velkou pochvalu.

Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy!
Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka



Den Země – Ukliďme Česko
21. 4. 2017
V rámci projektového dne ke Dni Země jsme se 21. 4. zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“.
Společně s žáky 9. ročníku jsme vyčistili a vyklidili okolí Dřípatky a naše cik-cak cestička dostala nový kabátek. Pletí, stříhání větví, řezání, hrabání listí či staré trávy, nakládání, odvážení, zametání a přesazování nebylo pro všechny zúčastněné nic složitého. Sára, Maky, Kája, Bára, Eliška, Niky, Lea, Kačka, Petr a David si zaslouží velké poděkování a pochvalu.
Počasí na nás bylo hodné a pršet začalo, až bylo vše hotovo. Za odměnu jsme si zahráli dřípatkovou kultovní a velmi oblíbenou hru s názvem „Čokoláda“.
 
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Získali jsme finanční dotace pro činnost CEV Dřípatka

CEV Dřípatka získala v letošním roce další finanční dotace pro svou činnost.
Jedná se především o dotaci ze SFŽP. Projekt Ekologické výukové programy CEV Dřípatka je spolufinancován Státním fondem ŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Celková částka je opravdu štědrá, činí 200.000,-Kč. CEV Dřípatka ji získala v plné výši dle doložených dokumentů a rozpočtu.
Z takto získaných peněz pro děti a žáky připravíme a obohatíme schůzky kroužků o další mikroskopy, hry, určovací klíče, venkovní prvky. Opravíme poslední část výukového areálu Pod Vyhlídkou II, chatu a luční telefon. Luční telefon je velmi oblíbené zpestření celé výuky a několik let je nefunkční díky zanesení zvukvedoucích hadic. Vybavíme také lektorský tým oblečením pro terénní výuku.
Další významné finance připutují z Kraje. Získali jsme podporu v dotačních programech Podpora práce s dětmi a mládeží a Rozvoj venkova a krajiny. Díky takto získaným penězům vytvoříme zbrusu nový výukový program zaměřený na polytechnické vzdělávání a vybavíme celou expozici sbírek hornin a nerostů o nové popisové cedulky. A to rozhodně není vše. Něco bude také jako překvapení.
Věříme, že více jak čtvrt milionu korun přispěje k dalšímu zviditelnění mnohaleté činnosti CEV Dřípatka.

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka


Výstava CEV Dřípatky byla ukončena
4. - 30. 4 2017

Celý měsíc duben byla prezentována historie a činnost CEV Dřípatka v zimní zahradě Nové radnice. Jsme velice potěšeni zájmem o její shlédnutí.
Snažili jsme se veřejnosti představit a ukázat velice pestrou činnost CEV Dřípatka na jednotlivých panelech. Velice zásadní pro existenci CEV Dřípatka je činnost kroužků pro děti spolu s pobytovými akcemi a péčí o zookoutek. Dále nabízíme a realizuje více jak 60 výukových programů pro školy všeho typu. Nemalou část představují akce pro veřejnost a péče o výukové plochy v areálu Pod vyhlídkou u Zdenic.
Osobně jsem velice ráda, že se nám podařil vydat nový průvodce naučnými okruhy a při jeho křtu s námi v zimní zahradě byl pan Bohuslav Nauš, spoluautor toho původního. Když jsem mu donesla ještě teplý balíček průvodců z tiskárny, měl velkou radost a na křest se upřímně těšil.
Nikdo netušil, že začátek výstavy bude za jeho přítomnosti spojen s pokřtěním brožury a ukončení výstavy bude v ten samý den, kdy proběhne poslední rozloučení s panem Naušem ve smuteční síni na prachatickém hřbitově. Myslím si, že svůj vyměřený čas mezi lidmi rozhodně nepromarnil. Jsem ráda, že jsem takto obětavého a skromného člověka s tolika zájmy poznala.

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka

 

  
Kliknutím otevřete fotogalerii...


Vítání ptačího zpěvu
21. a 22. 4. 2017
Opět přišlo jaro a u nás na Dřípatce je zvykem pořádat jarní ornitologické akce, přednášku a vycházku s ornitology.
Letošní rok tomu nebylo jinak. V pátek proběhla poutavá přednáška Mgr. Pavla Světlíka o organizaci A Rocha. Naši úžasní ornitologové Pavel Světlík a bratři Vondrkové nás na vycházce velice poutavě zavedli do ptačí říše. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí i ptačích, ornitologických perliček.
První informace směřovala ke každoročnímu vyhlášení ptáka roku. Pro rok 2017 je jím datel černý.
Pavel Světlík nám vyprávěl o vrabcích, původem polopouštní ptáci. Vrabci jsou velmi inteligentní tvorečkové, kteří dovedou provádět různé kousky. Vyhazují kamínky na střešní tašky, po kterých poté s rachotem padají dolů. A to ty nezbedy převelice baví. Dokáží se tím zabavit celé hodiny.
Nebo taková žluna zelená se velice ráda povaluje v mraveništi. Tato koupel jí napomáhá od všech parazitů. Na jednom nádraží pobýval kos, který zpíval, pískal jako výpravčí k odjezdu vlaku. Někteří se naučí štěkat jako psi. Koňadry dovedou zpívat jako vrzavé dveře, pískat, syčet. Střízlík ke svému hnízdu každý rok opravuje schody.
Nejúžasnější pro všechny zúčastněné byla ukázka kroužkování odchyceného ptactva. Měli jsme obrovské štěstí, protože se nám do sítí chytila i jedna sova, vlastně sovička, ta úplně nejmenší. A byla nádherná, úžasná, dokonalá…
Během vycházky jsme zaznamenali 24 druhů ptáků. Hlásili a počítali všichni z více jak 30 zúčastněných.
Touto cestou bych také velice ráda poděkovala za spolupráci ochotným pracovníkům NP Šumava, pánům ornitologům Aleši a Jiřímu Vondrkovým a Pavlu Světlíkovi i začínajícím ornitologům, z kterých se klubou noví odborníci. My si je budeme rádi hýčkat…
Díky
Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka
 
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Biologická olympiáda 2017
10. a 22. 4. 2017
Jarní měsíce míváme na Dřípatce zpestřené několika pravidelnými akcemi.
Ve spolupráci s DDM Prachatice a učiteli základních škol okresu Prachatice pravidelně připravujeme biologické olympiády. Jedná se o kategorii C (pro žáky 8. a 9. tříd) a kategorie D (pro žáky 6. a 7. tříd).
CEV Dřípatka poskytuje na tyto akce zázemí své učebny s PS technikou, klubovnu a laboratoř pro soutěžící a zázemí pro hodnotitele a učitele.
Letošní úkoly se týkaly především pobytových znamení a to nejen zvířat, ale i lidí. V kategorii D měli soutěžící zajímavý detektivní úkol. Hledali mezi otisky prstů pachatele trestného činu. Děti ze starší kategorie C určovaly různá vlákna. Pod mikroskopem mohly poznat chlup z králíka, bavlněné vlákno či lidský vlas.
Velice obávaný úkol vždy představuje tzv. „poznávačka“. V letošním roce se našli i tací soutěžící, kteří ani jednou nechybovali v určování a poznali všech 20 rostlin i 20 živočichů. Díky velice špatnému, skoro zimnímu počasí právě tato část olympiády probíhala za pomoci prezentace na plátně.
Školáci pracovali na všech svých teoretických i praktických úkolech velice svědomitě a ti nejlepší postoupili do krajského kola.
Všem gratulujeme a přejeme hodně štěstí v další soutěži.

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka

 
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Jarní brigáda na ŠPR
25. 3. 2017

Zavedli jsme novou a pěknou tradici jarní brigády na ŠPR. Jedná se o úklid a přípravu pro další jarní sezónu ve výukovém areálu Pod Vyhlídkou II.
I letošní velmi nevyzpytatelné jaro přichystalo několik překvapení. Akce se uskutečnila v sobotu 25. března a první překvapení tohoto dne byly zamrzlé louky a schované sluníčko. Ale během dne se slunce rozzářilo a z mlhy se vyklubalo velmi pěkné vyhřáté dopoledne.
Díky vydatné pomoci všech zúčastněných, učitelů a rodičů s dětmi, se podařil celý jmenovaný prostor připravit pro výuku všech nasmlouvaných škol z mnoha koutů republiky i Prachaticka. Věříme, že to ocení.
Velmi děkujme především tatínkům, kteří vykopali a opětovně usazovali dřevěné kůly některých zastavení a ukazatel Polárky. Maminky vyklízely staré seno a prokopaly stružky, natřely orientační cedule i odnosily mnoho pochozích kamenů. Děti přispěly sběrem šišek a kůry do cik-cak cestičky.
Celkem jsme odpracovali 104 hodin dobrovolnické práce. Sám by to jeden člověk dělal celý měsíc. Takhle nám stačilo jedno sobotní dopoledne.
Děkujeme všem

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka


Tradiční zakrmování na ŠPR
27. 12. 2016

Tradiční zakrmování na ŠPR
Rok 2016 jsme na Dřípatce zakončili tradičně. V posledním týdnu jsme vyrazili na rezervaci s dobrotami a pamlsky pro zvířata a ptactvo. Děti z kroužku již velice dobře ví, co patří a nepatří do krmítka, seníku čí korýtka. Nejčastěji přinesli stará jablíčka, slunečnicová semínka a tvrdé nemastné rohlíky.
Sešla se nás pěkná partička. A vyrazili jsme autobusem do Zdenic a potom pěšky směrem na Jelemek k rezervaci. Někteří přijeli auty. Připravili jsme pohoštění nejen pro ptáčky, srnky a zajíce, ale také pro nás lidičky u opraveného krbového posezení s plápolajícím ohněm.
Děkujeme všem za udržování takto zavedené letité tradice této akce.

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Výukový program - Není kámen jako kámen
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Nocování na Dřípatce

Populární Nocování na Dřípatce proběhlo pohodově.
Tradičně v pondělí a úterý o jarních prázdninách. I v letošním roce jsme si pro děti připravili pestrý program. Zkoušeli jsme si výrobu z vosku, hráli velmi oblíbenou hru Čokoláda, vyzkoušeli živé pexeso a do toho si sami uvařili večeři a oběd v kuchyni. Večer jsme si zpříjemnili krásným pohádkovým filmem na nástěnném plátně, skoro jako v kině. Spinkali jsme na naší dřípatkové ubytovně pěkně pospolu na palandách ve spacáčcích.
Zvládli jsme také vše po sobě uklidit a můžeme se těšit na další prázdninové dny celého týdnu o „ jarkách“.
A protože děti byly skutečně velmi šikovné, dostaly všechny pozvání na dřípatkový prázdninový tábor, který už má stanovený termín na 21.-25. 8. 2017.
Jen nám jako tradičně nenasněžilo. Počasí nás několik let opravdu zlobí.
Silva, Hanka a děti

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Výukový program - Vyprávění kouzelného stromu
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Výukový program - Lidé celého světa
  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Začneme padesátý rok výuky v areálu ŠPR

V září roku 2017 skutečně proběhne začátek padesáté sezóny, kdy žáci zkouší odhad vzdálenosti a dozvídají se něco o důležitosti tůní v přírodě aj. Snažíme se být připraveni na toto významné jubileum.
Díky několika projektům se úspěšně podařilo zrealizovat kompletní rekonstrukci výukového areálu v lokalitě Pod Vyhlídkou II, známé jako Školní přírodní rezervace. Rekonstrukce se týkala obnovy dřevěného mobiliáře, který je instalován na všech 34 zastaveních naučné trasy.
Shodou okolností vydáváme díky finanční podpoře Jihočeského kraje aktuálního průvodce naučnými okruhy.
Čerpali jsme celkem ze tří předchozích průvodců, které jsou na Dřípatce archivovány. Ve starých průvodcích jsou rostliny a živočichové uváděni v textu u jednotlivých zastavení tak, že je lze pozorovat právě na místě zastavení. Dva roky jsme průběžně kontrolovali výskyt uváděných rostlin i živočichů. V novém průvodci jsou aktuální informace o výskytu a další zajímavosti.
Účastníky výuky čekají nové i staronové úkoly k vyřešení a promýšlení.
Věříme, že celý okruh i průvodce zaujme návštěvníky, kteří k nám zavítají do učebny pod širým nebem.

Silvie Janošťáková


Tradiční výstava hub

Jsme rádi, že se nám podařila zrealizovat naše tradiční výstava hub. Počasí se umoudřilo, seslalo trochu vody a houby skutečně narostly! V rámci expozice jsme vystavili a popsali více jak 140 druhů hub a houbiček. Velice si vážíme pomoci našich dvorních mykologů pana Špatného a pana Světlíka při popisech a určování. Také děkujeme těm, kteří reagovali na naši výzvu a donesli zajímavé kousky do výstavy. Snažili jsme se každému, kdo přišel, poradit a popsat houby z jeho košíku. Doufáme, že houbařský repertoár sběru alespoň někteří návštěvníci naší výstavy rozšíří o některou holubinku či slizáka.

Silvie Janošťáková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii...


Školní rok 2015/16
Letní příměstský tábor CEV Dřípatka
15. – 19. 8. 2016
„Dřípatkové letní výpravy“

Tak jako každý rok i letos CEV Dřípatka připravila dětem v druhé polovině prázdnin příměstský tábor. Tento rok by Dřípatkové výpravy klidně mohly nést název „Výpravy za poklady na zemi, v zemi i pod zemí“. Všichni, kdo se zúčastnili, se na pět dní proměnili na geology, zlatokopy, archeology nebo alchymisty a astrology.
Výprava první nás zavedla na Hornickou stezku u Albtechtovic nedaleko Libínského sedla. Autobusem jsme dojeli na rozcestí ke Křišťanovicím a pěšky šli až do Albrechtovic, kde naše cesta pokračovala po historické Zlaté stezce. Ta vedla k místu, kde na nás čekal zkušený průvodce a zlatokop pan Bohumil Toms. Byl to právě on, kdo objevil tuto zajímavou lokalitu a podzemní štolu, která svědčí o přítomnosti zlata a jeho těžbě v okolí Prachatic. Zavedl nás do štoly a vysvětlil nám, jak se kdysi zlato těžilo. V nedalekém potoce jsme si vyzkoušeli rýžování zlata a každý, kdo to zkusil a nebál se studené vody, si domů odnesl jako odměnu za své snažení malé zlatinky.
Výprava druhá byla na Školní přírodní rezervaci ve Zdenicích, o kterou se CEV Dřípatka stará a využívá ji k výuce. Celou ŠPR jsme si prohlédli, opekli si buřty i jiné dobroty a vyrazili pěšky zpět k domovu.
Výprava třetí směřovala na sever, až ku Praze. Navštívili jsme muzeum v Říčanech u Prahy a jejich Didaktické geologické centrum. Zde pro nás připravili program s názvem „Dílny na dvoře Rudolfa II.“, který byl plný čarování a alchymistických pokusů. V geoparku dobrodružství pokračovalo. Jako správní archeologové jsme objevili ukryté zkameněliny a z nánosů písku vykopali kosti dinosaurů. V místním jezírku si téměř všichni opět zkusili rýžování – tentokrát ne zlata, ale českých granátů. V geologické dílně nám průvodkyně ukázala, jak se kameny řežou, brousí a leští. Takto zpracovaný kamínek byl další trofejí do sbírky každého z nás. Do Prachatic jsme se vrátili až k večeru a přespali na Dřípatce.
Výprava čtvrtá začala zcela jinak než předchozí - balením spacáků a společnou snídaní. Naše cesta autobusem pak vedla přes hranice do německého Mauthu a malé rodinné sklárny. Zjistili jsme, že mezi poklady v zemi ukryté patří i křemičité písky na výrobu skla. Byly doby, kdy se sklo a skleněné výrobky cenily stejně jako zlato a drahé kameny. Byli jsme okouzleni tím, co lze ze skla vyrobit, a sami si toto umění vyzkoušeli. Každý pak získal domů svůj výrobek a k tomu na památku skleněnou kapičku od mistrů sklářů.
Závěrečná pátá výprava nám umožnila využít všechny zlatokopecké znalosti a zkušenosti z předchozích výletů. Vlakem jsme dojeli do Ovesné u Chrobol. V údolí Zlatého potoka uchváceni pravou zlatou horečkou - po kolena ve studené vodě, ruce ponořené po lokty – jsme byli neskonale nadšeni z každého zlatavého valounku v rýžovací misce. Pro zahřátí bylo třeba rozdělat oheň, ale jak na to, když byly sirky mokré? Přišli jsme na to! Po svačině byla vyhlášena soutěž o nejúžasnější lesní domeček pro permoníky. Při zpáteční cestě na vlak jsme navštívili Silvu Janošťákovou na její chaloupce v Ovesné a pak už huráááá do Prachatic.

  
Kliknutím otevřete fotogalerii...


Dárečky pro Dřípatku
Děkujeme Vám, kamarádi Dřípatky, že na nás myslíte a těšíte se k nám.

Dárek od Viktorky Lustigové

Dárek z MŠ Zbytiny
Kliknutím otevřete více fotografií...


Seminář Jany Modré
„CO SE SKRÝVÁ ZA BLUDNÝM KOŘENEM“

Pod záštitou Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích se 8. června 2016 uskutečnil v Centru ekologické výchovy Dřípatka seminář s názvem „Co se skrývá za bludným kořenem“, který byl určen pro pedagogy mateřských škol, pracovníky středisek ekologické výchovy, DDM a zájemce z řad pedagogů 1. stupně ZŠ (1. a 2. ročník).
Autorka projektu Mgr. Jana Modrá (lektorka EV o. s. Silva Sacra a odborná asistentka na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci) představila zúčastněným svůj celoroční projekt environmentální výchovy, jenž je motivován hledáním ztracené cesty, při které děti poznávají les i jeho obyvatele. Projekt je určen hlavně předškolákům, ale v praxi je vyzkoušeno, že se do něj mohou zapojit i mladší nebo starší děti.
Na každý měsíc školního roku autorka dětem připravila úkoly a hry na jedno téma např.: léčivé bylinky, listy a plody stromů, výroba papíru, počasí, ptáčci a zvířátka v zimě, klíčení rostlinek, vodní živočichové atd. K motivaci i zaznamenávání výsledků poslouží velký barevný nástěnný kalendář, jehož listy se postupně skládají a vytvářejí tak velké bludiště, které se dá využít jako výzdoba, prezentace či vzpomínka.
Lektorka seminář oživila praktickými ukázkami i osobitými nápady, jak témata zajímavě zpracovat a přiblížit dětem nevšedním způsobem. Důraz klade na smyslový prožitek, který u dětí dále probouzí zvídavost a nadšení.
Všichni návštěvníci semináře byli nadmíru spokojeni a odcházeli s plnou náručí nových nápadů a inspirace. Děkujeme paní Modré za úžasný zážitek a těšíme se na další společné setkání.

Za CEV Dřípatka Hana Paclíková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii...


Den otevřených dveří na rezervaci

  
Kliknutím otevřete fotogalerii ...

Celou fotogalerii si lze prohlédnou i na Facebooku školy.
 

Centrum ekologické výchovy Dřípatka, při Základní škole ve Vodňanské ulici, uspořádalo v sobotu 4. 6. 2016 tradiční „Den otevřených dveří na Školní přírodní rezervaci ve Zdenicích“. Příští rok tato jedinečná „učebna pod širým nebem“ oslaví 50. výročí od svého vzniku. Byla založena roku 1967 jako první svého druhu u nás a patří i mezi nejstarší v Evropě.
Návštěvníci z řad veřejnosti měli možnost prohlédnout si nově zrekonstruovaný areál naučné trasy Pod Vyhlídkou II., projít si jednotlivá zastavení a připomenout si jejich historii a význam. K tomu jim posloužil i tištěný průvodce, který byl každému k dispozici.
Naučná trasa nabízela také ukázkové úkoly z výukových programů, což bylo zpestřením nejen pro děti, ale i pro dospělé. Kdo chtěl, mohl se proměnit v pozorovatele a pomocí dalekohledu najít na louce ukrytého bažanta. Jiný se mohl přeměnit na lovce a badatele a v místním rybníčku pozorovat, lovit a poznávat různé vodní živočichy (čolky, bruslařky, vodoměrky, potápníky i chrostíky). Další proměnu nabízely úkoly v určování kyselosti půdy, poznávání ptactva a dřevin, zjišťování vydatnosti pramene i mnoho dalších.
Velkou atrakcí byla příprava dřeva na oheň pomocí pily břichatky, tzv. pily dvoumužné, jak se zpívá ve známé písničce z pohádky Lotrando a Zubejda. Prací a bádáním unavení návštěvníci na závěr poseděli u lesního krbu a na ohýnku si opekli donesené mňamky.
Kdo nezaváhal a nezalekl se slabého deštíku po ránu, strávil příjemné dopoledne v nezkaženém a překrásném koutku přírody.

Za CEV Dřípatka Hana Paclíková


Poděkování potěší...



Vítání ptačího zpěvu
22. a 23. 4. 2016

Centrum ekologické výchovy Dřípatka, při ZŠ ve Vodňanské ulici, společně s Českou ornitologickou společností a hnutím A Rocha uspořádala 23. dubna tradiční Vítání ptačího zpěvu. Pod vedením zkušených ornitologů Mgr. Pavla Světlíka, Aleše Vondrky a Filipa Laštovice jsme pozorovali různé druhy ptáčků zpěváčků a naslouchali jejich zpěvu. Takovéto společné vycházky do jarní přírody navazují na tradici založenou již v roce 1983 v Anglii pod názvem Dawn Chorus Day.
Trasa naší vycházky vedla od Husinecké přehrady proti proudu řeky Blanice až ke srubu U kulíška, kde na nás čekalo příjemné posezení u ohně. Zde jsme měli možnost opéct si donesené dobrůtky a z vyprávění pana Světlíka se dovědět mnoho o migraci ptáků. Děti, které se Vítání také zúčastnily, dostaly na památku odznáčky ptáčků a dárečky (záložky, kartičky a omalovánky) s ptačími zajímavostmi. Vrcholným zážitkem pro nás byla přehlídka ptáčků, kterou uspořádal Aleš Vondrka. Za svítání prošel odchytové sítě a mohl nám ukázat své malé úlovky, které samozřejmě poté opatrně vypustil zpět do přírody. Na vlastní oči jsme zblízka viděli pěnici černohlavou, budníčka menšího, sýkorku babku, sýkorku uhelníčka, sýkorku koňadru, králíčka ohnivého a maličkého střízlíka obecného. Během vycházky jsme zaznamenali prostřednictvím hlasů nebo přímým pozorováním celkem 30 druhů ptáků.
Účastníci (59) letošního Vítání ptačího zpěvu se opravdu měli na co těšit. Mnozí se této akce účastní pravidelně každý rok a pro některé to byla, tak jako pro mne, premiéra. Takovéto nahlédnutí do světa ptáčků bylo úchvatné a troufám si říct, že se po tomto zážitku zařadím mezi pravidelné příznivce této akce.
Vítání uvedla v pátek 22. dubna přednáška Filipa Laštovice z cest po Mexiku. Přednáška se uskutečnila v prostorech CEV Dřípatka, kde pan Laštovic návštěvníkům poutavě vyprávěl o svém putování s kamarády napříč Mexikem, které doplnil množstvím fotografií a hudbou.
Děkujeme všem, kteří nám věnovali čas a zúčastnili se připravených akcí. Nesmím opomenout velké poděkování ornitologům Pavlu Světlíkovi, Aleši Vondrkovi a Filipu Laštovicovi za jejich čas a odborný výklad. Těšíme se na další společné setkání.

Za CEV Dřípatka Hana Paclíková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Příprava ŠPR s 8. a 9. ročníkem
22. 4. 2016

Den Země byl na Dřípatce věnován Školní přírodní rezervaci ve Zdenicích. Letošní rok je pro naši rezervaci velmi důležitý. Je totiž rokem příprav na rok 2017, kdy oslavíme 50. výročí jejího založení. Díky finančním prostředkům z grantu Jihočeského kraje jsme realizovali koncem roku 2015 rekonstrukci převážné většiny dřevěného inventáře. Při první brigádě, na začátku jara, se nám podařilo odklidit staré prvky, rozřezat dřevo i vyčistit studánku. Mnoho další práce však ještě zbylo, a právě 22. dubna jsme se vypravili s vybranými žáky 8. a 9. ročníků dodělat vše potřebné. Adam, Matěj, Vítek, Matyáš, Jakub, Adam, Roman a Fanda opravili chodníčky z nášlapných kamenů, vyčistili a upravili pískoviště, pověsili expozici ptačích budek, rozmístili lavičky k jednotlivým zastavením a prořezali větve bránící bezpečnému průchodu naučnou stezkou. Všem výše jmenovaným klukům děkujeme za ochotu a dobře odvedenou práci. ŠPR se tak může otevřít návštěvníkům i pro výuku v novém kabátě. Díky tomu můžeme srdečně pozvat všechny příznivce a zájemce o přírodu na Den otevřených dveří, který se koná 4. června 2016.

Za CEV Dřípatka Hana Paclíková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Biologická olympiáda kat. D - okresní kolo
21. 4. 2016

Ve čtvrtek 21. dubna proběhlo opět okresní kolo Biologické olympiády, tentokrát v kategorii D. Tohoto jubilejního 50. ročníku se zúčastnili žáci 6. a 7. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií. Soutěž má dvě části, praktickou a teoretickou. V praktické části je laboratorní práce a poznávání rostlin i živočichů. V teoretické části mají soutěžící vědomostní test. Každý z účastníků musí vypracovat a odevzdat k hodnocení i domácí práci na jedno ze zadaných témat. Dle dílčích výsledků v jednotlivých disciplínách bylo patrné, že děti byly dobře připravené, jako jejich starší spolužáci minulý týden. Do krajského kola postupují: Petr Soukup, ZŠ Zlatá stezka (1. místo), Eliška Simonová, G a SOŠe Vimperk (2. místo) a Ludmila Fistrová, Gymnázium Prachatice (3. místo).
Všem třem nejlepším také gratulujeme a přejeme hodně štěstí do krajského kola.

Za CEV Dřípatka Hana Paclíková

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Biologická olympiáda kat. C - okresní kolo
13. 4. 2016

Jako každý rok, tak i letos na jaře, proběhl 13. 4. 2016 již 50. ročník okresního kola Biologické olympiády, kategorie C. Soutěže se zúčastnili žáci 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií. Děti se na soutěž svědomitě připravily, což bylo patrné při plnění jednotlivých úkolů. Do krajského kola postupují pouze první tři žáci z výše uvedené kategorie: Johanka Bláhová, ZŠ Volary (1. místo), Ondřej Kučera, G a SOŠe Vimperk (2. místo) a Jan Heřta, G a SOŠe Vimperk (3. místo).
Všem třem nejlepším gratulujeme a přejeme hodně štěstí do krajského kola.

  
Kliknutím otevřete fotogalerii ... 

Příprava Dřípatky na jaro

Příprava Dřípatky na jaro radiční přípravy školní přírodní rezervace v Jelemku probíhaly letos za nádherného jarního počasí a za velké účasti brigádníků. Sobotní den byl ve znamení úklidu, řezání dřeva, čištění studánky a spousty dalších aktivit, které vedly k přípravě rezervace pro výukové účely. Jarní sluníčko nás hřálo, ptáci v korunách stromů doplňovali svým zpěvem úžasnou pracovní atmosféru. Kolegyně Hanka Paclíková rozdělila, kromě nářadí, hlavně práci, která nám, s úsměvem na rtech, šla od ruky. Za zvuku motorových pil jsme se prodírali hromadou dříví, na kolenou jsme čistili studánku, odnášeli odpadky. Ačkoli nás druhý den bolela těla od práce, hřál nás pocit z dobře vykonané práce. Pochvalu si jistě kromě přítomných pedagogů a jejich rodinných příslušníků zaslouží i rodiče, přátelé školy, ale především naši žáci Dominik, Lucinka, Verunka, Simča a Adam, kteří se také zúčastnili, a přispěli tak svou aktivitou k bezproblémovému startu další sezóny. Díky tomu můžeme srdečně pozvat všechny příznivce, zájemce o přírodu na Den otevřených dveří, který se koná 4. června 2016.

Mgr. Petra Sandanyová ředitelka

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Nocování na Dřípatce

Již desátým rokem organizuji Nocování na Dřípatce.
Jedná se vždy o pondělí a úterý o jarních prázdninách. I v letošním roce jsme si pro děti připravili pestrý program. Tkali jsme na stavech, vlepili jsme záložku, tiskali roličkovými razítky, tlačili papír do formiček a do toho si sami uvařili večeři a oběd v kuchyni. Večer jsme si pustili film na plátně, jako v kině. Spinkali jsme na ubytovně pěkně pospolu na palandách.
Zvládli jsme vše i po sobě uklidit a můžeme vyrazit na další prázdninové dny celého týdnu o „ jarkách“. Jen nám jako tradičně nenasněžilo.
Silva, Hanka a děti

  
Kliknutím otevřete fotogalerii... 

Školní přírodní rezervace Dřípatka aktivní i o Vánocích

Pro členy kroužků CEV Dřípatka je závěr roku spojen s vycházkou na Školní přírodní rezervaci. Tato tradiční zimní vycházka, i když letos s poněkud jarním počasím, je pokaždé spojena se zakrmováním ptactva. Děti i rodiče si proto s sebou přinesli dle instrukcí na kroužkových schůzkách zrníčka, semínka, zaschlou zeleninu či ovoce, které pak umístili ptákům do připravených krmítek, nebo zavěsili do větví stromů. Až mě překvapilo, jak dlouho se děti vydržely dívat na poletující sýkorky, které se hladově vrhaly na přinesené dobrůtky.
Vycházku jsme zakončili prohlídkou rezervace, při které jsme se seznámili se všemi novinkami, které se během roku podařilo uskutečnit. Zrealizovali jsme za nemalé finanční podpory Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR a Státního fondu životního prostředí ČR dva granty se zaměřením na obnovu celého naučného okruhu. Výměny se dočkalo veškeré dřevěné vybavení na všech 34 zastaveních. Čeká nás ještě společná úklidová brigáda starého dřeva, především tyčí, stříšek a rozpadlých laviček. Dále řešíme očištění venkovní sbírky hornin a nerostů, zprovoznění ucpaného lučního telefonu, vymýšlíme inovativní prvky určené především dětem, které zpestří celý areál.
Rádi bychom uvítali novou sezonu v novém kabátě, a začali se tak chystat na oslavy 50. výročí vzniku 1. Školní přírodní rezervace v naší republice, které připadá na rok 2017.
Silvie Janošťáková, ZŠ Vodňanská

  
Kliknutím otevřete fotogalerii ... 

Školní rok 2014/15

Několik vět z tábora

Akce byla koncipována obdobně jako v loňském školním roce do pěti pracovních dní letních prázdnin.
Každý den jsme vyrazili na výlet po regionu a jednou jsme zavítali i dále od naší hroudy, abychom něco více viděli a poznali.
První den byl plánovaný do okolí Prachatic. Počasí nás trošku zkoušelo, ale nám to nevadilo, neboť jsme byli schováni v malebné keramické dílně v Klenovicích u paní Tesárková, která se o nás krásně starala. Vyrobili jsme si těžítko v podobě různých ptáčků. Každému se znamenitě povedl.
Poté jsme vyrazili vláčkem do ciziny. Chtělo to ťapací boty a velkou svačinu, neboť nás čekalo dvanáct pěších kilometrů. Společně jsme prošli lokalitami zaniklých obcí a měli krásné výhledy na celé hraniční lesy a louky. Naším průvodcem byl pan Kosmata, předseda sdružení Pošumavská jízdní dráha, který nám vše ukazoval a popisoval.
Ve středu jsme cestovali klimatizovaným autobusem do Plzně, kde na nás čekala expozice v Techmanii. Měli jsme možnost shlédnout show Smysly a Tekutý dusík. Potom jsme zavítali do Vodního světa, Entropy či Edutoria i Malé vědy. Bolo to úžasné! Nechtěli jsme ani domů. Ale čekalo nás spinkání ve spacácích na Dřípatce, na které jsme se všichni moc těšili. Tak odjezd nebyl až tak nechtěný.
Ráno na nás opět vyčkával autobus a pan Schwantner nás, tak jako předchozí den, bezpečně dovezl na Sovinec u Borových Lad. Poté jsme cestovali na Kvildu, kde na nás čekal obrovský ovocný pohár se šlehačkou.
Poslední den našeho “ vejletničení“ představuje již několik let výlet na Školní přírodní rezervaci. Letos tam na nás čekal pan řezbář Schuh z Písku a ukázal nám, jak ho poslouchají špalíčky, ze kterých se klubou ptáčci. Společně jsme si připravili obědovou svačinu na ohni a ti odvážnější pod dozorem vyzkoušeli vyřezávat.
Osobně jsem velmi ráda, že se dětem výlety líbily, ledacos si vyzkoušely a dostaly se tam, kde je to zaujalo. Děkuji rodičům za to, že děti byly perfektně vybavené, neboť těžko si děti užijí zábavu, když jim je zima nebo mají promáčené boty. Výhodou pro nás pedagogy při realizaci akce tohoto typu je, že děti známe z kroužků a nejsou to pro nás cizí človíčkové, o kterých nic nevíme a samo sebou i děti znají nás.

Silvie Janošťáková


Na ZŠ Vodňanská proběhlo odborné ošetření lípy

Díky Nadaci Partnerství dnes 12. 6. 2015 proběhlo odborné ošetření staré lípy velkolisté ve školní zahradě naší školy. Evropsky certifikovaní odborníci vykouzlili prosvětlený krásný strom, kterému toto ošetření velmi prospěje a podpoří jeho vitalitu. Arboristé provedli několik zdravotních řezů, především pro stabilizaci stoje stromu a instalovali preventivní dynamickou vazbu. Doporučili nám kontrolu stavu stromu po třech letech.
Dendrologické ošetření bylo avizováno jako veřejné a přihlížející z řad rodičů či zájemců z veřejnosti pozorně sledovali souhru lezců na stromě i na zemi. Celé akci měli možnost přihlížet i žáci školy, dle možnosti a náročnosti rozvrhu výuky.
Děkujeme Nadaci Partnerství za umožnění tohoto regionálně ojedinělého odborného ošetření, za finanční podporu a názornou ukázku práce odborníků.

Silvie Janošťáková, ZŠ Vodňanská 287

  
Kliknutím otevřete fotogalerii ... 


Seminář pro učitele

Dne 3. 6. 2015 se za podpory Krajského úřadu v Českých Budějovicích uskutečnil u nás na Dřípatce velmi zajímavý seminář pro učitele na téma hmyz, s názvem Fascinující svět včel a hmyzu.
Přijela k nám uznávaná lektorka environmentální výchovy Mgr. Jana Modrá, pedagožka Technické univerzity v Liberci (Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická). Tato aktivní paní je ženou mnoha profesí, vysokoškolskou pedagožkou, lektorkou environmentálních projektů a dílen, odbornou konzultantkou, citlivou výtvarnicí, ilustrátorkou knih a obětavou maminkou tří princezen.
Její nepřeberná hromada nápadů, námětů a ukázek nám nedovolila ani chvilku nečinně sedět, stále bylo rušno, stále se něco dělo. Poutavou formou ukazovala ověřené a používané pomůcky, materiály a hlavně své vlastní nádherné kresby, své propracované, vyzkoušené pomůcky a metodické příručky, které rozhodně nejsou k založení do šuplíku.
Škoda, že jste na semináři nebyli, získali byste její zajímavý nástěnný kalendář, metodické podklady, zajímavé internetové odkazy a pozvání na další semináře.

Silvie Janošťáková, SZČ – CEV Dřípatka při ZŠ Prachatice, Vodňanská

Získali jsme akreditaci

Získali jsme akreditaci
V prosinci loňského roku jsme požádali MŠMT o udělení akreditace pro vzdělávací instituci a pro vzdělávací programy s environmentální tématikou. Splnili jsme veškerá požadovaná kritéria a získali jsme ji.

Tématy pro vzdělávací semináře jsme zvolili dle stávajícího zájmu ze strany škol, učitelů, veřejnosti a jsou následující: Badatelsky orientované vyučování, Odpady, ekospotřeba a ekoetika, Didaktické aktivity, nápadník a pomůcky, Terénní výuka vzdělávacího programu.

Semináře budeme nabízet jednotlivě v průběhu roku. Je samozřejmě možné zúčastnit se čtyřdílného cyklu jako celku. Z pohledu polohy jsme vytipovali vhodné lokality Strakonicka a Klatovska, sousední regiony Prachaticka. Místa realizace máme předjednané v Bavorově a v Hartmanicích v místních školách a samozřejmě u nás na Dřípatce. Se školou v Bavorově spolupracujeme již několik let a hodnotíme tuto spolupráci jako vynikající. Školu v Hartmanicích jsme oslovili a spolupráci bychom rádi navázali.

Semináře bychom rádi nabídli v období podzimu a jara s ohledem na vytíženost účastníků formou tříhodinových bloku v odpoledních hodinách v pracovním týdnu (dle zájmu lze realizovat coby celodenní seminář v sobotu). Do škol zašleme nabídkový dotazník a dle zájmu zvolíme formu.


V rámci nabízených seminářů se budeme snažit prezentovat moderní přístup, současné dostupné odborné informace a naši vlastní letitou praxi v oboru pedagogickém a environmentálním. Rádi bychom, aby naše semináře byly pro účastníky přínosné a motivující.

Silvie Janošťáková, ZŠ Prachatice Vodňanská 287, SZČ- CEV Dřípatka


Ornitologické akce pořádané SZČ – CEV Dřípatka ke Dni Země

Ve dnech 24. a 25. dubna tohoto roku proběhly dvě zajímavé akce spojené s jarem a ptactvem.

V podvečer 24. dubna v učebně Dřípatky proběhla přednáška Mgr. Pavla Světlíka, dlouholetého spolupracovníka Dřípatky v oblasti ornitologie a mykologie na téma „Proč a jak ptáci tak krásně zpívají“.

Účastníci (20) akce se snažili na tuto řečnickou otázku nalézt odpověď. Dozvěděli se, že komunikace ptactva představuje potravní řeč, určuje teritoria, představuje výhrůžky, hledání partnerů,… Ptačí komunikaci lze rozdělit na zpěv a volání. Zpěv určuje druhovou příslušnost a volání zase významová vyjádření, řeč. Například Pěnkava obecná disponuje několika významovými projevy, Střízlík obecný je slyšitelný na vzdálenost 300 metrů a Bukač velký dokonce na vzdálenost 4-5 kilometrů (nad rybníkem).

Pan ornitolog položil i otázku, zda ptačí zpěv a volání je vrozené či naučené? Hlasový základ se dědí, ale ptáčata se učí. A jsou mezi nimi pilní žáci i leniví.

Další jsme se dozvěděli následující sobotní den v rámci ornitologické vycházky (41 účastníků). Mnozí ptáci se projevují jako velice schopní imitátoři. Špaček obecný dokáže napodobit žluvu, slepici, psa i koně. Sedmihlásek hajní nemá své jméno pro nic za nic. Bekasina otavní má přezdívku nebeská koza. Pomocí ocasních pírek vytváří skutečně zvuk mečící kozy. Sojka ovládá bravurně varovný systém. Určí voláním útočníka ze země, ze vzduchu, ze stromu, houbaře, pískaře či myslivce! Mnoho ptáků provozuje letové zpěvné manévry, tj. vyletují do výšky nad stromy a poté padají, klouzají, dělají vývruty.

Poutavým zpepřením celé akce byl odchyt ptáků do sítí a ukázka kroužkování. Pro děti to byl velký zážitek. Během akce měly děti možnost zahrát si luštivou hru a dozvědět se, že letošním ptákem roku je Potápka černokrká. Shodli jsme se, že ptáci zpívají především z radosti, což je i vědecky dokladováno.

Děkujeme všem, kteří věnovali čas a zúčastnili se našich akcí. Nesmím opomenout velké poděkování ornitologům Pavlovi Světlíkovi a Aleši Vondrkovi, za jejich čas a odborné výklady.

Silvie Janošťáková, SZČ – CEV Dřípatka

  
Kliknutím otevřete fotogalerii ... 

Stará lípa ve školní zahradě

Tak to je nejenom název projektu, který škola zaslala v rámci výzvy nadaci Partnerství k posouzení, ale hlavně největší strom na pozemku školní zahrady, lípa velkolistá s krásnými srdčitými listy a omamně voňavými květy.
Nadace partnerství již šestým rokem zveřejňuje výzvu Zdravé stromy pro zítřek. Podstatou tohoto projektu je požádat o ukázkové ošetření stromu, což obnáší vyplnit žádost s popisem současného stavu stromu. V rámci žádosti jsme popsali využití stromu na školním pozemku v rámci výuky, při badatelských činnostech dětí v zájmových útvarech CEV Dřípatka či při akcích s veřejností.
V listopadu 2014 k nám do školy přijeli odborní hodnotitelé z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně v doprovodu svých studentů. Náš strom od nich získal detailní popis z pohledu lokace i odborné zhodnocení stavu. Nutnost ošetření stromu bylo vyhodnoceno jako naléhavé.
Komise na základě těchto podkladů zhodnotila i naši žádost a rozhodla se ji plně podpořit.
Ošetření stromu umožní Nadace partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu o.s., Mendelova univerzita a Lesy ČR.
V rámci ošetření stromu bude provedena instalace bezpečnostní vazby jedním lanem, zdravotní řez a lokální redukce z důvodu stability v celkové hodnotě 14.250,-Kč. Práce sponzorsky provede odborník s mezinárodním certifikátem European Tree Worker (ETW), který prokazuje jeho znalosti a dovednosti v oboru.
V dostatečném časovém předstihu zveřejníme termín tohoto zásahu, na který pozveme media i veřejnost. Více informací o celém projektu lze získat na internetových stránkách www.zdravestromy.cz.
A o který strom vlastně jde?

Silvie Janošťáková, CEV Dřípatka
ZŠ Prachatice, Vodňanská


Centrum ekologické výchovy Dřípatka v historickém pohledu

V roce 1967 ke Dnům ochrany přírody byla vyhlášena v katastru obce Nebahovy, kousek od vesničky Zdenice, Školní přírodní rezervace „Pod Vyhlídkou“.
Jednalo se o první takové zařízení v celé republice a doposud u nás neexistuje žádné podobné. V roce 1971 zde ochranáři postavili terénní základnu, Stanici mladých ochránců přírody. Jedná se o chatu, která slouží jako útočiště při nečasu a při nočních výpravách a pozorování.
Rok 1977 představoval otevření naučného okruhu Pod Vyhlídkou. Tomuto slavnostnímu aktu předcházelo mnoho a mnoho hodin dobrovolnické práce o sobotách a nedělích především žáků ZŠ ve Vodňanské ulici, kteří byli členy kroužku Mladých ochránců přírody. Za pomoci dospělých byly vybudovány kamenné zídky, které vymezují prostor naučného a zároveň chráněného prostoru na louce. Děti se podílely také na zabudování jednotlivých dřevěných prvků celého okruhu.
Během roku 1991 bylo založeno Centrum ekologické výchovy Dřípatka. Pro nezasvěcené, Dřípatka horská (Soldanella montana) vytrvalá rostlina s krásně fialovými květy, která se v České republice řadí mezi ohrožené druhy, a jak jméno napovídá, vyskytuje se především v horských oblastech střední Evropy, u nás v jižních Čechách, v Brdech či v Železných horách. Její známější příbuznou je Prvosenka jarní, s níž patří do stejné čeledi prvosenkovitých (Primulaceae).
Založení ekocentra bylo zásadní v rámci následné pestré činnosti, která prioritně představovala péči o chráněné území, o naučný okruh. Důležitá byla také pedagogická činnost ve formě výukových programů o přírodě, o chování v ní, o nutnosti vnímání spojitosti člověka s přírodou. Děti, které navštěvovaly výuku v budově v Rumpálově ulici, Na Dubovém vrchu, Na Žižkově skalce, U Irů lípy či v areálu Školní přírodní rezervace jsou již sami rodiče a nadšeně podporují své děti v činnosti, kterou si velice dobře pamatují z doby, kdy byli ještě školou povinní.
Díky novým metodám výuky, které se snažíme zavádět, a ojedinělému terénnímu pracovišti začalo Centrum ekologické výchovy Dřípatka spolupracovat s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V roce 2003, na základě smluvního ujednání, Centrum ekologické výchovy Dřípatka získalo statut „Klinické pracoviště PF JU v Českých Budějovicích“. Tato spolupráce trvá již dvacet dva let.
Vzájemná spolupráce spočívá především v realizaci letního terénního cvičení pro studenty učitelství prvního stupně ZŠ. V rámci tohoto cvičení absolvují praktické poznávání z biologie, ukázkovou výuku v areálu Školní přírodní rezervace (sami jsou v roli žáků), a poté si samostatně připraví výukové aktivity na vybraných stanovištích pro žáky pátých ročníků základní školy. Snažíme se jim ukázat praktickou výuku v terénu, její přednosti i rizika, metodicky objasnit smysl plnění jednotlivých úkolů v rámci celého okruhu.
Odměnou nám je, když k nám přijedou v pozici pedagoga se svými žáčky na výukový program či na pobytovou akci a vzpomínají na velmi netradiční a bohaté cvičení ze svého studia na univerzitě.

Silvie Janošťáková,CEV Dřípatka
ZŠ Prachatice, Vodňanská


Výstava hub
  
Kliknutím otevřete fotogalerii ... 

Fotografie si lze prohlédnou i na Facebooku


Školní rok 2013/14
Příměstká letní pobytová akce
  
Kliknutím otevřete fotogalerii ...

Projekt MŽP - Učebna v areálu ŠPR
Kliknutím otevřete stránku z fotografií z projektu




Příměstský tábor SZČ CEV Dřípatka - 2013/2014

Na konci prázdnin proběhl příměstský tábor SZČ CEV Dřípatka Prachatice. Účastníci v rámci této letní akce měli možnost navštívit místa v okolí Prachatic, ale také jsme vyrazili
do odlehlejších míst naší země a dokonce také za její hranice. Cestovali jsme do Německa
do Wildniscampu, kde jsem si vyzkoušeli, jak se bydlí v příbytcích z různých materiálů – vstoupili jsme do Stromového domku, Světelné chatky, Vodní chatky, Zemní jeskyně, kde jsme zažili jedinečnou atmosféru za doprovodu nejrůznějších smyslových podnětů – teploty, vůně či zvuků vody, lesa, které nás obklopovali celou dobu pobytu. Také jsme zde dostali odpověď na to, jak bydlí lidé např. ve Vietnamu, Mongolsku, Latinské Americe a nejen odpověď, ale také možnost do tradičních domků z celého světa vstoupit a vyzkoušet si v nich pobýt.
Další putování našeho tábora směřovalo do našeho hlavního města. Navštívili jsme zde Muzeum pověstí a strašidel, areál Ekologického centra Toulcův dvůr, kde jsme se stravovali
a dokonce přenocovali a také výstavu minerálů. Všechny toulky Prahou byly kouzelné. Naše táboření jsme završili návštěvou Školní přírodní rezervace u Zdenic, kde jsme jako správní přátelé přírody poznávali její krásy na stanovištích naučné trasy a také např. vyčistili studánku, ochutnali pramenitou vodu a opekli dobroty na ohni. Na realizaci pestrých
a na zážitky bohatých každodenních výprav nám přispěl Jihočeský kraj v rámci grantového programu podpory práce s dětmi a mládeží. Pro příští školní rok bychom rádi zachovali stejnou strukturu tábora a již nyní máme mnoho nápadů a podnětů, kam se vypravíme příště.


Kodex střediska ekologické výchovy

Střediska ekologické výchovy jsou zařízení, jejichž posláním je prostřednictvím vzdělávání, výchovy a osvěty zlepšovat vztah lidí k životnímu prostředí a zvyšovat úroveň mezilidských vztahů. Znepokojivý vztah dnešního světa není řešitelný prostřednictvím pouhých technologických opatření,jako nezbytná se jeví i změna lidských hodnot. Každý, kdo chce nabádat druhé k dodržování pravidel ekologicky příznivějších způsobů života, musí sám tato pravidla dodržovat. Tento kodex si klade za cíl shrnout zásady pro činnost středisek ekologické výchovy.

1. Posláním střediska ekologické výchovy je přispívat ke zlepšování lidských postojů k péči o životní prostředí prostřednictvím výchovy, která vede k myšlení a jednání v souladu s principy udržitelného rozvoje. Cílem ekologické výchovy je přijetí odpovědnosti za kvalitu životního prostředí a úcta k životu ve všech formách.

2. Ekologická výchova se uskutečňuje zejména prostřednictvím ekologických výukových programů, seminářů pro pedagogické pracovníky, programů pro mimoškolní výchovu, akcí pro veřejnost, publikační činností a poradenstvím.

3. Středisko ekologické výchovy pečlivě zvažuje, zda je činnost jednotlivců a organizací, od nichž přijímá prostředky, v souladu s principy udržitelného života. Prostředky využívá hospodárně a výsledky svého hospodaření pravidelně zveřejňuje ve výroční zprávě.

4. Při svém provozu a pořádaných akcích usiluje středisko ekologické výchovy o co nejmenší dopady na životní prostředí a snaží se využívat místní zdroje.

5. Pracovníci střediska ekologické výchovy jednají v souladu s jeho posláním, jsou pro svou práci dostatečně odborně i pedagogicky kvalifikovány a dále se vzdělávají. Se všemi návštěvníky jednají s co největší vstřícností. Střediska ekologické výchovy se snaží do své činnosti zapojovat dobrovolníky a pro jejich práci vytvářejí co nejlepší podmínky.

6. Středisko ekologické výchovy se aktivně zapojuje do veřejného dění ve svém regionu, spolupracuje s ostatními středisky Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina a dalšími organizacemi působícími v oblasti životního prostředí a výchovy, které při své činnosti dodržují obdobné zásady.

7. Střediska ekologické výchovy dodržují zásadu otevřenosti a nezávislosti, dbají také na věcnou správnost a aktuálnost předávaných informací.

8. Středisko ekologické výchovy stanovuje vnitřní pravidla vedoucí k naplňování tohoto kodexu a pravidelně vyhodnocuje jejich dodržování.


Zabydlete se ve virtuálním městě
plném obyvatel se vztahem k přírodě


Pro zvětšení kliknětě na obázek

Světelné znečištění
Pro zvětšení kliknětě na obázek